تبلیغات
لبخند خدا... - رمضان؛ ماه خودسازی
لبخند خدا...
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


سلام.
از این به بعد میخوام حرف دلمو بنویسم

*****************************
آنسوی دلتنگیها همیشه خدایی هست که داشتنش جبران همه ی نداشتنهی من و توست

مدیر وبلاگ : زینب
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون درباره وبلاگ؟

خودسازی از خودشناسی آغاز می‏شود. نخست باید خود را شناخت تا بتوان خود را ساخت؛ چرا كه با خودشناسی، خداشناسی تحقّق می‏یابد و اگر خدا را شناختیم، خود را ساخته‏ایم.

در آغاز باید دید چرا پدید آمده‏ایم؟ و هدف از پیدایش و خلقت ما چیست؟ خداوند در قرآن كریم تصریح كرده‏است كه: "و ما خلقت الجنّ و الإنس إلاّ لیعبدون؛ من جن و انس را نیافریدم، جز برای این كه عبادت كنند".

 

در تفاسیر زیادی "لیعبدون" به معنای "لیعرفون" آمده‏است؛ یعنی هدف از خلقت شناخت است و گرنه عبادت فقط نماز و روزه و در سجاده نشستن و خدا را نیایش كردن نیست. نماز و روزه و ...، شعبه‏ای از عبادت است كه شاید از عبادت اجتماعی اهمیتش كم‏تر باشد، زیرا در آن جا انسان فقط به خود می‏اندیشد، و عبادت در معنای گسترده‏تر با دیگران و به دیگران اندیشیدن است.

عبادت، دردشناسی و دردزدایی است. عبادت، در جمع زیستن و برای جمع زیستن است.
این كه عبادت بیش‏تر به صورت جمعی مطرح می‏شود و بر مسجد و جمعه و جماعت تأكید می‏شود، برای این است كه شناخت انسان به خویش منحصر نشود و به دیگران نیز سرایت كند. ما آفریده نشده‏ایم كه تنها گلیم خود را از آب بیرون بكشیم بلكه باید در متن قرار بگیریم نه در حاشیه. در جمع زندگی كنیم نه در دیر. به فكر چاره‏جویی از دیگران باشیم نه تنها چاره‏جویی از خویشتن.
به هرحال، بحث ما درباره شناخت نیست كه بحثی است طولانی و از آن می‏گذریم. اما آن‏چه گفتنی است، این است كه انسان چگونه باید خود را بسازد و چگونه باید خود را آماده كند تا انسانی الهی گردد؛ تا قابلیت خلیفة اللّه شدن پیدا كند.

خودسازی به این است كه منش خود را به گونه‏ای تغییر دهیم كه پروردگار می‏خواهد، و به عبارت دیگر: اگر هم طبیعت ما مایل به تكبر و خودخواهی است، باید نفس خویشتن را چنان ریاضت دهیم كه از فراز كبر و نخوت فرودآید و به تواضع و فروتنی گراید.

اگر طبیعت ما، به بخل تمایل بیش‏تری دارد، چون این صفت مورد نكوهش خداوند و تمام پیامبران و اولیا و خردمندان می‏باشد، پس باید از آن دست برداشت و سخاوت‏مند شد. خلاصه باید صفات سلبیه (منفی) را از قلب زدود، چنان كه صفات ثبوتیه را چون جامه‏ای تمیز و زیبا در بر كرد.
باید قلب را از آن چه در نظر مولا و پروردگارمان ناخوشایند و مكروه است، پاك كرد و باید تمام اعضا و جوارح را در راه رضایش به كار گرفت.

خویشتن را باید با حلم و بردباری عادت داد كه درجه و مقام آدمی را والا كند و در میان مردم مایه شرف و عزت باشد و با نیكان و بزرگان هم صحبت شود و از هرچه مایه پستی و تن‏پروری و تنبلی است دور سازد و آن چه كه انسان را به خدایش نزدیك و مقرب می‏كند، به آن سوی سوق دهد و عاقبت خیر و نیك فرجامی، ثمره و نتیجه‏اش باشد.
باید به عفّت و پاكدامنی روی آورد و از آن‏چه مایه نفرت و خجلت باشد و شخصیّت انسان را لكّه‏دار و ننگ بار سازد، دوری جست.

باید صبر را پیشه خود ساخت تا به یقین و رضا برسد و تسلیم در برابر اوامر حق باشد و تنگناها و محنت‏ها و رنج‏ها و سختی‏ها و تنگدستی‏ها و رویدادهای تلخ روزگار، او را از پای درنیاورد.
باید به سوی تكامل عقل و روح گام برداشت و با تكیه بر دو بال تقوا و عمل، به اوج عزّت و عظمت و خداخواهی رسید.

باید در مقابل لذّات زودگذر دنیایی به سلاح تقوا، ورع، پارسایی و زهد مسلح شد تا رستگار شویم و به بهشت رضوان نایل آییم كه: "و رضوانٌ من الله اكبر".
باید آن چنان بر خویشتن مسلّط بود و نفس سركش را مهار كرد كه نه مدح و درود دیگران و نه فحش و ناسزای آنها در روحیه فولادین و باصلابتش تأثیر گذارد.
باید خود نگهدار بود از آن‏چه نارضایتی حق در بردارد، نه آن‏چه خویشتن بخواهد یا نخواهد كه در برابر امر مولا خودی نیست كه مطرح باشد.

باید از شرّ و بدی و رذایل اخلاقی و عادت‏های ناپسند و منش‏های زشت و كارهای قبیح، دور شد چنان‏كه به خیرخواهی و راست‏گویی و امانت و فضیلت و اخلاق نیكو و خصال پسندیده، متخلّق شد.
باید به فكر امروز و فردای خود بود و برای فردا كه دیرهم نیست آماده شد و برای جهان جاویدان و ابدی، توشه برداشت.

باید با استقامت و پایداری، نه از حوادث و رویدادهای تلخ ترسید و نه از ملامت ملامت كنندگان و سرزنش نادانان، خم به ابرو آورد، بلكه فقط خدا را در نظر داشت و راه خدا را دنبال كرد و پیوسته از او خواست كه توفیق هدایت در صراط مستقیمش به وی بخشد: "إهدنا الصّراط المستقیم".
باید محبّت، دوستی، همكاری، غم‏خواری، ایثار، گذشت، بخشش و نرمش را جای‏گزین نفرت، خشم، كینه، خودپسندی، خودمحوری، آز و تندخویی نمود.

باید از زندگی دیگران عبرت گرفت، نه خود عبرت دیگران شد.
و ده‏ها باید و نباید در این جا خودنمایی می‏كند كه اگر انسان به فطرت و سرشت
خویش بنگرد، به آنها پی خواهدبرد، و ماه رمضان، هنگام آن است كه انسان را متوجه خویشتن كند و فطرت خفته‏اش را بیدار سازد و از راه تفكر و اندیشیدن ـ كه برترین عبادت است ـ او را به خودسازی وادارد.
برادران ! خواهران !
ماه خدا فرا رسیده است؛ جا دارد كه بیش‏ترین استفاده را از آن بنماییم. نگذارید ساعتی، بلكه لحظه‏ای از این ماه مبارك به هدر رود. در این ماه سرنوشت یك ساله، بلكه سرنوشت تمام عمر تعیین می‏شود. هشیار باشیم، مبادا ساعتی بی‏انگیزه، بی‏توجّه و بی‏هدف بگذرد و از عیدی و جایزه الهی در روز عید فطرـ خدای نخواسته‏ـ بی‏بهره و محروم بمانیم كه هیچ زیانی از آن سخت‏تر و زیان‏بارتر نیست!

در روایت آمده است كه رسول خداـ صلی‏اللّه علیه و آله و سلم‏ـ قبل از ماه رمضان خطبه‏ای خواند و در آن خطبه فرمود:
"ای مردم! جبرئیل به دیدار من آمد و گفت: یا محمد! هركه نام تو را بشنود و بر تو صلوات نفرستد، از رحمت خدا دور باشد. یا محمد! هر كه ماه رمضان را دریابد و مورد مغفرت و آمرزش پروردگار قرار نگیرد و از دنیا برود، خداوند او را از رحمتش دور خواهد كرد. ای پیامبر آمین بگو. من هم آمین گفتم".1
در این ماه خودسازی درهای بهشت بر روی مؤمنان گشوده می‏شود و درهای جهنم بسته می‏شود، نباید كاری كرد كه در اثر آن كار، درهای بهشت بر رویمان بسته و درهای دوزخ گشوده شود.
در این ماه پربركت ـ چنان كه از روایات استفاده می شود ـ بهشت را زینت می‏دهند و پاداش كارهای خیر و عبادت ها و راز و نیازها دوبرابر می‏گردد.

رسول خداـ صلی الله علیه و آله وسلم ـ فرمود:
"شهر رمضان شهراللّه عزو جل و هو شهر یضاعف اللّه فیه الحسنات و یمحو فیه السیئات، و هو شهر البركة، و هو شهرالإنابة، و هو شهر التوبة، و هو شهرالمغفرة، و هو شهرالعتق من النّار و الفوز بالجنّة.
ألا فاجتنبوا فیه كلّ حرام و اكثروا فیه من تلاوة القرآن و سلوا فیه حوائجكم و اشتغلوا فیه بذكر ربّكم و لا یكوننّ شهر رمضان عندكم كغیره من الشهور فان له عنداللّه حرمة و فضلاً علی سائر الشهور، و لایكوننّ شهر رمضان، یوم صومكم كیوم فطركم".2

ماه رمضان، ماه خدای ـ عزوجل ـ است كه در آن پاداش كارهای نیك دوبرابر می‏شود و گناهان زدوده می‏شود.
ماه رمضان، ماه بركت و افزایش است.
ماه رمضان، ماه بازگشت و انابه است.
ماه رمضان، ماه توبه است.
ماه رمضان، ماه آمرزش گناهان و مغفرت است.
ماه رمضان، ماه آزادی و رهایی از جهنم و دست‏یابی به بهشت است.
پس ای مردم! در ماه رمضان از هر كار بد و حرامی دوری كنید و در آن بسیار قرآن بخوانید و تمام اوقاتش را به یاد و ذكر پروردگارتان مشغول شوید. مبادا ماه رمضان نزد شما مانند دیگر ماه‏ها باشد، چرا كه بر دیگر ماه‏ها حرمت و برتری دارد.

حضرت امیرالموًمنین ـ علیه‏السلام ـ می‏فرماید:
"علیكم فی شهر رمضان بكثرة الإستغفار والدّعاء، فأما الدّعاء فیدفع البلاء عنكم و اما الإستغفار فتُمحی به ذنوبكم؛3
بر شما باد، در ماه رمضان، به بسیار دعاكردن و استغفارنمودن چرا كه دعا بلا را از شما دور می‏سازد و استغفار، گناهانتان را می‏زداید".
به‏هر حال، ماه رمضان ماه خودسازی است و كم‏ترین خودسازی به این است كه انسان خودی را برای خویشتن نشناسد و خدا را مالك خود بداند كه اگر چنین بود، خدا را خواهد شناخت و حق عبودیت پروردگار را ادا خواهد كرد و از هر چه رنگ ضد خدایی دارد، دور خواهد شد. خودسازی و جداشدن از تعلّقات و هواهای نفسانی، منشأ تمام كمالات و ملكات و فضائل انسانی است و اگر كسی توانست خود را از تعلقات مادی برهاند، و به ظواهر زودگذر دنیا بی‏اعتنا باشد، بی‏گمان به خدا توجه خواهدكرد و به سوی تكامل روانه خواهد شد و این بالاترین پیروزی و سرفرازی انسان است. خدا می‏داند تمام مفاسد جهان و ظلم‏ها و تعدّی‏ها و تجاوزها و گردن كشی‏ها در اثر خودبینی و هواپرستی است، لذا در قرآن كریم همواره تزكیه و تربیت مقدّم بر تعلیم وآموزش ذكرشده‏است و خودسازی؛ یعنی تزكیه نفس و ماه‏رمضان ـ به حق ـ ماه تزكیه و تطهیر نفس است.
پس بیایید باهم در این ماه بزرگ آهنگ تقرب به خدا را بجوییم تا در درگاهش ره یابیم و در روز رستاخیز سفید روی گردیم.

در پایان فرازی زیبا از نیایش‏های امام سجاد ـ سلام‏اللّه علیه‏ـ را یادآور می‏شویم، باشد كه صحیفه سجادیه همواره الگوی ما در زندگی باشد:
"أللهمّ و أنت جعلت من صفایا تلك الوظائف، و خصائص تلك الفروض شهر رمضان، الّذی اختصصته من سائر الشهور و تخیرته من جمیع الأزمنة و الدّهور، و آثرته علی كلّ أوقات السنة بما أنزلت فیه من القرآن والنور و ضاعفت فیه من الایمان، و فرضت فیه من الصّیام، و رغّبت فیه من القیام، و أجللت فیه من لیلة القدر التی هی خیر من ألف شهر، ثمّ آثرتنا به علی سائر الأمم واصطفیتنا بفضله دون اهل الملل، فصمنا بأمرك نهاره، و قمنا بعونك لیله، متعرضین بصیامه و قیامه لما عرضتنا له من رحمتك و نسبتنا الیه من مثوبتك و أنت الملی بما رغب فیه الیك، الجواد بما سئلت من فضلك القریب الی من حاول قربك؛4

خداوندا! از كارهای برگزیده و واجبات ویژه، ماه رمضان را قرار دادی؛ ماهی كه آن را از میان دیگر ماه‏ها برگزیدی، و از میان تمام زمان‏ها و روزگاران، آن را انتخاب نمودی، و بر جمیع اوقات سال برتریش بخشیدی و انتخاب آن به دلیل قرآن و نوری است كه در آن ماه فرو فرستادی، و ایمان را در آن دو برابر ساختی و روزه‏اش را واجب و شب زنده‏داری را برای عبادت در آن ترغیب فرمودی و شب قدر را كه از هزار شب برتر است در آن عظمت بخشیدی و گرامی داشتی، سپس ما را به وسیله آن ماه بر تمام امتها برگزیدی و به سبب فضیلتش ما را ـ نه دیگر پیروان ادیان راـ برتری بخشیدی، پس به فرمان تو روزش را روزه می‏داریم و به یاری تو شبش را به عبادت می‏پردازیم، در حالی كه با صیام و قیامش، خویش را مشمول دعوتی كه ما را در معرض آن قرارداده‏ای، می‏سازیم، و آن را سبب دریافت پاداش تو می‏سازیم و تو برآن چه از درگاهت درخواست شود، توانایی و به آن چه كه از فضل و احسانت مسألت گردد بخشاینده‏ای و به كسی كه آهنگ تقرّب به تو جوید نزدیكی".

آخرین سخن این كه رسیدن این ماه سراسر خیر و بركت را به محضر مبارك ولیّ الله الاعظم روحی و أرواح العالمین لتراب مقدمه الفداء، و محضر مقام معظّم رهبری و علمای بزرگ و تمام اقشار ملت شریف و سرفراز ایران اسلامی و عموم شیعیان جهان تبریك و تهنیت می‏گوئیم و امیدواریم خداوند ما را توفیق عبادت خصوصا در این ماه مبارك بخشد و مستوجب مغفرت و آمرزش درگاهش قرار دهد.

منبع: نشریه پاسدار اسلام ، شماره 193

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 18 تیر 1392
جمعه 21 اردیبهشت 1397 02:08 ب.ظ
Tinted home windows offer several advantages.
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 02:33 ب.ظ
Glorioso Tree Service is a IMPLAUSIBLE company.
یکشنبه 19 فروردین 1397 02:30 ق.ظ
Apply wood stain with a foam applicator pad.
دوشنبه 13 فروردین 1397 04:40 ب.ظ
These are all signs of foundation points needing repair.
جمعه 3 فروردین 1397 07:27 ق.ظ
Dave Hastert is a tremendous carpet cleaning man.
چهارشنبه 2 اسفند 1396 08:00 ق.ظ
A consideration of the removal of ice-broken bushes.
سه شنبه 1 اسفند 1396 11:22 ق.ظ
Worldwide motor yacht brokerage specialists.
سه شنبه 24 بهمن 1396 09:03 ب.ظ
Tea tree oil can be utilized as a therapy for head lice.
شنبه 21 بهمن 1396 11:17 ق.ظ
Thanks in favor of sharing such a good opinion, piece of writing is good, thats why i have read it fully
پنجشنبه 19 بهمن 1396 01:18 ق.ظ
At Carolina Limousine we strive to go beyond the extraordinary.
سه شنبه 3 بهمن 1396 06:13 ق.ظ
Hello I am so excited I found your site,
I really found you by accident, while I was looking on Aol for something else, Anyhow I am here now and would just like
to say thanks for a incredible post and a all round interesting
blog (I also love the theme/design), I don't have time
to browse it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so
when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up
the superb job.
شنبه 23 دی 1396 11:29 ب.ظ
If some one wishes to be updated with newest technologies
afterward he must be visit this web page and be up to date every
day.
پنجشنبه 21 دی 1396 08:58 ق.ظ
Great blog! Is your theme custom made or did you download it
from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.

Please let me know where you got your design. Kudos
جمعه 24 آذر 1396 01:48 ق.ظ
Usually I do not read article on blogs, but I
wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so!
Your writing style has been surprised me. Thank you,
very nice article.
یکشنبه 21 آبان 1396 12:02 ق.ظ
Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was
curious about your situation; we have created
some nice methods and we are looking to exchange
techniques with others, why not shoot me an e-mail if interested.
پنجشنبه 18 آبان 1396 08:01 ق.ظ
Wonderful blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
I'm planning to start my own site soon but I'm a
little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like Wordpress
or go for a paid option? There are so many options out there
that I'm totally confused .. Any tips? Bless you!
شنبه 8 مهر 1396 02:45 ب.ظ
At this time I am going away to do my breakfast, later than having my breakfast coming yet again to
read other news.
شنبه 1 مهر 1396 04:25 ب.ظ
I think the admin of this website is in fact working hard in support of his website,
as here every stuff is quality based material.
شنبه 14 مرداد 1396 10:13 ب.ظ
What's up to all, it's genuinely a nice for me to go to see this site, it includes precious Information.
سه شنبه 3 مرداد 1396 08:26 ب.ظ
Hello, Neat post. There is an issue together with your web site in internet explorer, could test this?
IE still is the marketplace chief and a good component to folks will leave out your excellent writing
because of this problem.
جمعه 25 فروردین 1396 02:10 ب.ظ
I think this is among the most important info for me.
And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is great, the articles
is really nice : D. Good job, cheers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس