لبخند خدا...
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


سلام.
از این به بعد میخوام حرف دلمو بنویسم

*****************************
آنسوی دلتنگیها همیشه خدایی هست که داشتنش جبران همه ی نداشتنهی من و توست

مدیر وبلاگ : زینب
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون درباره وبلاگ؟

ماه خیر و بركت، ماه نزول رحمت، ماه میهمانی و ضیافت الهی، بار دیگر ما را به یك فضای معنوی غیرقابل وصفی می كشاند، فضایی آكنده از عشق به خدا، و دنیایی از صفا و صمیمیت كه یك ماه به طول می انجامد. اینجاست كه بر همه لازم است كه قدر این ضیافت را بدانند و پیشاپیش خود را برای ورود به این میهمانی آماده كنند، خداپرستان می دانند كه این ضیافت با دیگر میهمانی ها فرق دارد. در این جا میزبان خالق یكتا است و انبیاء الهی پذیرایی كنندگان و فرشتگان، خدمتگزاران این خوان هستند. در این میهمانی فرشتگان پیوسته بر موحدان سلام گفته و با كشیدن بالهای خود بر روزه داران، گناه میهمانان را از بین می برند و پاك می كنند.

ho7pt4oa

برای این میهمانی در آتش و خشم خداوندی بسته، در بهشت و رحمت پروردگار باز و دست شیاطین و خناسان و وسوسه گران غل و زنجیر شده است.
این ضیافت در نگاه پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) آنقدر مهم است كه در آخرین جمعه شعبان مردم را به آمادگی های لازم برای ورود به ماه خدا فرامی خواند.
پیامبر در عظمت و حرمت این ماه عزیز در جمع حاظران نماز جمعه چنین فرمود: ولا یكونن شهر رمضان عندكم كفیره من الشهور فان له عندالله حرمه و فضلاً علی سایر الشهور؛ نباید در نظر شما، ماه رمضان و دیگر ماه ها یكسان باشد، چون این ماه نزد خدا حرمت و فضیلت والاتری نسبت به دیگر ماه ها دارد.(1)
در این ماه باید تمام اعضا و جوارح ما روزه دار باشد، و با ادب خاص خود وارد این میهمانی بی مانند بشویم. نه دست خطا كند و نه پا و نه چشم و گوش.
در این ضیافت فقط و فقط از پروردگار پیروی خواهد شد نه از شیطان یا هوای نفس همه چیز باید تغییر یابد، تا با فضای رمضان، رمضانی شویم.
پیامبر و معصومین برای بهره جستن از این فیض بزرگ سخنان و رهنمون های بسیارارزشمند، زیبا و دلنشینی برای ما به یادگار گذاشته اند كه به بررسی بخشی از آنها می پردازیم.

آداب مهمانی خدا
شاید برخی چنین فكر كنند كه میهمانی خدا فقط در این خلاصه می شود كه یك روزه دار همراه دیگر روزه داران در وقت سحر به امساك پرداخته و در پایان روز به افطار بپردازد، و همین مسئله همه ساله تكرار می شود. اما این به تنهایی هرگز كافی نیست چرا كه هدف این نبوده كه مسلمانان فقط چند ساعتی از روز و چند روزی از سال از خوردن و آشامیدن خودداری كنند بلكه در این یك ماه باید جهاد كنند، جهادی پیگیر و تلاشی مستمر در راستای تهذیب نفس و اصلاح خویش. این یك ماه كلاس آموزش و تمرین آموخته ها است. كلاسی برای آزمودن فضائل اخلاقی و تلاش برای ترك رذائل شیطانی و ضداخلاقی، كه از جمله این فضائل است:

1- كنترل زبان
زبان نشانه عقل یا جهل انسان است و مایه عزت یا ذلت اوست.
از اینرو در روایات و احادیث اسلامی درباره كنترل این موجود كوچك اما بسیار خطرناك هشدارهای فراوانی داده شده است. و از پیامبر «ص» روایات متعددی رسیده كه فرموده اند: سلامتی و راحتی انسان در حبس و نگهداری زبان اوست.(2) و یا این كه فرموده اند: تمام گرفتاری های انسان از زبان خودش است. (3) و یا این كه امام رضا(علیه السّلام) فرموده: سكوت و كنترل زبان نشانه دانایی است. (4) عبدالله ثقفی گوید: به پیامبر عرض كردم كه بیشترین چیزی كه بر من می ترسی چیست؟ پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) زبانش را به دست گرفته و فرمود: از این.(5) همچنین امیر مؤمنان(علیه السّلام) در وصیتی كه به فرزند خود محمد بن حنفیه داشت فرمود: زبان همانند سگ هار است. اگر آن را آزاد بگذاری تو را گاز خواهد گرفت. بسا بر اثر كلمه ای كه انسان بر زبان جاری می سازد، نعمتی را از دست می دهد. پس بر تو باد زبانت را كه همانند طلا و نقره است حفظ و پنهان كن (6) از این روست كه پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) با مهم شمردن این امر، در خطبه شعبانیه معروف خود در مدینه كه در آخر ماه شعبان ایراد فرمود، این چنین توصیه كرد: یعنی ای گروهی كه خود را آماده ضیافت الهی نموده اید، زبانتان را در این ماه كاملاً كنترل نمایید تا در محضر پروردگار خطایی از او سر نزند. (7)

2- كنترل چشم
دومین موردی كه میهمان باید در این ضیافت الهی درنظر گرفته و رعایت كند، كنترل چشم است.
پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) درباره رعایت این نكته می فرماید: و چشم خود را فرو پوشانید از آنچه كه نگاه شما به آن روا نیست. (8)
آری خداوند به بندگان چشم داده تا ببینند، اما نه این كه بهر چیز و بهر كس نظر كنند. چشم داده است تا راه خود را بیابند، به غذای فكری و بدنی خویش خوب نظر بیفكنند و این دستور اوست كه می فرماید: فلینظر الانسان الی طعامه (9)
با این بیان می توان گفت یك نگاه واجب داریم و این همانست كه گفته شد. دوم نگاه مستحب است كه در روایات به آن اشاره شده است. چنانچه فرموده اند: نگاه كردن به صورت علی بن ابی طالب ، پدر، مادر، عالم، برادر دینی، امام عادل، قرآن، و كعبه عبادت است. (10) و همچنین نگاه كردن به آب و طبیعت، و سبزه، گل و گیاه باعث زدوده شدن غم و غصه از انسان می شود.
نگاه سوم آن كه از نظر شرع مقدس جایز نیست و آن نگاه به نامحرمان است و كنترل چشم دربرابر آنها یكی از آداب و شرایط این میهمانی بزرگ است و قرآن مجید نیز در آیاتی تمام مسلمانان را به این امر الهی فراخوانده و مرد و زن را از نگاه های حرام و غیرشرعی به یكدیگر برحذر داشته است.
رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: روز قیامت تمام چشمها گریان است مگر سه چشم، چشمی كه از ترس خدا گریه كند، چشمی كه از نگاه به نامحرم فرو پوشانده شود، چشمی كه شب زنده دار باشد. (11)

3- كنترل شنوایی
همانگونه كه دربین انسانها یك نظام حقوقی نسبت به یكدیگر حاكم است، بین اعضای یك انسان نیز حقوقی هست كه می باید به آن حقوق حتما توجه بشود.
امام زین العابدین(علیه السّلام) در رساله حقوق، ضمن پنجاه حقی كه بر یك فرد مطرح می فرماید برای نفس و زبان و شنوایی و بینایی و دست و پا و شكم و غیر آن حقوقی را بیان كرده است.
حضرت درباره حقی كه شنوایی بر انسان دارد چنین فرموده: و حق السمع تنزیهه عن سماع الغیبه ، و اما حق شنوایی این است كه آن را از شنیدن غیبت و شنیدن هرآنچه كه شنیدنش بر او حلال نیست، پاك و منزه ودور گردانی.(12)
بدون شك آن میزبانی كه غیبت و آواز و صداهای محرك و مهیج قوای حیوانی انسان را تحریم كرده و به هیچ وجه حاضر نیست كسی را به حضور پذیرد كه از این محرمات پرهیز ننماید و یا در ماه رمضان بخواهد خود را به این مسائل مشغول كند.
پیامبر بزرگوار اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم) ضمن خطبه شعبانیه خود به سومین ادب از آداب این ضیافت الهی اشاره نموده می فرماید: خود را از آنچه كه شنیدنش بر شما حلال و جایز نیست دور بدارید. (13)

4- كنترل خشم
غضب و خشم یكی از حالات بسیار زشت انسانی است كه باعث حركت روح حیوانی او می شود، گاهی این دخالت بحدی به پیش می آید كه قوه عاقله و فكر سالم انسان را می پوشاند. بدین جهت گفته اند كه غضب جنونی است كه یك مرتبه عارض می شود. و بسا كه مرگ ناگهانی هم در پی داشته باشد. مرحوم نراقی در وصف خشم و غضب از حكما نقل كرده است كه: كشتی كه به گرداب افتاده و گرفتار موجهای عظیم و بادهای تند شده باشد، به نجات نزدیكتراست از كسی كه شعله غضبش به التهاب آمده باشد.» (14)
البته ناگفته نماند كه دو غضب داریم یكی ناپسند و مذموم و آن حالتی است كه انسان را از حد اعتدال بیرون برد، و اما آن غضبی كه اختیار و مهارش در دست انسان است و یا آن خشم برای رضای خدا و یا برای دفاع از حق از او صادر شود نه تنها اشكالی ندارد بلكه خشمی پسندیده است. امیرمؤمنان(علیه السّلام) فرمود: هیچگاه پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) برای دنیا به خشم نمی آمد، اما هرگاه از برای حق به خشم می آمد، احدی را نمی شناخت و غضبش آرام نمی گرفت تا حق را یاری كند. (15)
و اخبار و احادیث فراوانی در مذمت خشم ناپسند وارد شده و همه آنها دلالت بر این دارند كه ایمان را فاسد می گرداند چنانكه سركه عسل را فاسد می كند. (16)
امام جعفر صادق(علیه السّلام) می فرماید: غضب، دل مرد دانا را هلاك می كند، و كسی كه مالك قوه غضب خود نباشد مالك عقل خود نیز نیست. (17)
پس در این ماهی كه افتخار حضور و شركت در میهمانی رب الأرباب را داریم باید علاوه بر كنترل چشم و گوش و زبان بر خشم خود نیز مسلط باشیم.
امام رضا(علیه السّلام) در سخنی درباره فضیلت ماه رمضان چنین فرموده است: هركه در ماه رمضان خشم خود را فرونشاند خداوند خشم و غضب خود را درباره اش در روز قیامت فرو می نشاند. (18)

5- پرهیز از محرمات
بسیاری از گرفتاری های مردم در اثر نداشتن تقوای الهی و ترس از خداوند در روز قیامت است. از اینرو به دام بسیاری از گناهان از جمله روی آوردن به محرمات می افتند. بی پرده باید گفت كه در حال حاضر كسی نیست كه با حرامهای خداوند آشنایی نداشته باشد مگر آن جاهل بی خبری كه این دسته هم بسیار اندك می باشند، اما غالب مردم هم موارد حرام را می دانند و هم از تأثیر لقمه حرام در زندگی آگاه اند.
و هیچ عاملی به اندازه تقوا و پرهیزكاری نمی تواند انسان را از اقبال بر محرمات باز دارد. و در ماه رمضان در ماه ضیافت الهی هرچه تقوای یك روزه دار بیشتر شد از محرمات فاصله خواهد گرفت. و در گفتگویی كه امام صادق با مفضل بن عمر داشت درست بر همین نكته تكیه كرده و به او چنین فرمود: كم بودن عمل ولی همراه با تقوا بهتر از عمل بسیار ولی تهی از تقوا است. گوید سؤال كردم: این چگونه ممكن است كه عمل بسیار باشد اما تقوا در بین نباشد. حضرت در پاسخ فرمود: آری نمونه اش همانند كسی است كه همسایه را اطعام می كند و به آنها ارفاق می نماید و دیگران را به خانه اش دعوت می كند، اما در كنار چنین كارهایی اگر دری از حرام بر او بازشد وارد آن می شود و این معنای عمل بدون تقوی است. و در مقابل كسی كه عملی اندك دارد اما اگر دری از حرام به رویش بازشد، هرگز وارد آن نخواهد شد. (19)
و ماه رمضان ماهی است كه خدای می خواهد بندگانش با چشمی پاك و دلی پاك تر به سوی او روی آورند، موحدان و روزه داران بااجتناب از محرمات در این ماه پرفیض و رحمت برای همیشه از حرام فاصله بگیرند.
ابوسعید خدری از پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) نقل كرده كه فرمود: هر بنده ای كه ماه رمضان را درك كند، پس اگر روزها را روزه بدارد و آزارش به دیگران نرسد و چشم خود را از نامحرمان پوشاند، و از آنچه كه خداوند بر او حرام كرده پرهیز نماید، خداوند بهشت را بر او واجب می گرداند. (20)
بامید روزی كه تمام بندگان خدا از این فضای معنوی بهره كاملی ببرند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 18 تیر 1392
یکشنبه 22 مهر 1397 12:27 ب.ظ
This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job.
I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you
presented it. Too cool!
یکشنبه 22 مهر 1397 09:57 ق.ظ
What a data of un-ambiguity and preserveness of
valuable familiarity concerning unexpected feelings.
شنبه 21 مهر 1397 10:15 ق.ظ
A motivating discussion is worth comment. I do believe that you ought to publish more about
this subject, it may not be a taboo subject but generally people do
not discuss these topics. To the next! Cheers!!
شنبه 21 مهر 1397 06:50 ق.ظ
I like the helpful information you provide in your articles.
I will bookmark your blog and check again here regularly.
I am quite sure I'll learn a lot of new stuff right here!
Best of luck for the next!
جمعه 20 مهر 1397 10:48 ق.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand.
It seems too complicated and extremely broad for me.

I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang
of it!
پنجشنبه 19 مهر 1397 02:55 ق.ظ
Greetings! Very helpful advice in this particular article!
It's the little changes that make the most important changes.
Thanks a lot for sharing!
چهارشنبه 18 مهر 1397 10:39 ق.ظ
If you are going for best contents like me, just visit this website
all the time for the reason that it gives quality contents, thanks
چهارشنبه 18 مهر 1397 12:00 ق.ظ
Every weekend i used to pay a quick visit this site, for the reason that i want enjoyment,
for the reason that this this web page conations really nice funny information too.
شنبه 14 مهر 1397 11:09 ب.ظ
Hey would you mind sharing which blog platform
you're using? I'm going to start my own blog soon but I'm having a difficult
time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I'm looking for something unique.
P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!
پنجشنبه 5 مهر 1397 11:24 ب.ظ
Wow, this paragraph is nice, my younger sister is analyzing these kinds of things, so I am going to convey
her.
پنجشنبه 5 مهر 1397 04:22 ب.ظ
Everything typed made a great deal of sense. But, what about
this? suppose you were to create a killer post title?
I am not saying your information isn't good, but what if you added a headline that grabbed people's attention? I mean لبخند
خدا... - آداب ماه ضیافت الهی is kinda
plain. You ought to peek at Yahoo's home page and note how they
create post titles to get people to click. You might add a
related video or a related picture or two to get readers
excited about everything've got to say. In my opinion, it would bring your posts a
little bit more interesting.
چهارشنبه 28 شهریور 1397 08:34 ق.ظ
Well, first of all , you must do is to ensure that the vacuum cleaner just isn't plugged in, understanding that alll moving parts are certainly not inside
a hazardous and very dangerous position. These comprise in the crevice tool, which handles many corners and
baseboards within the cleaning process. So even though the Regina
Housekeeper Plus was ideal for her, it wasn't really appropriate
for me.
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:52 ق.ظ
Shaving is amongst the most significant areas of your evryday grooming routine,
and this is valid for both men annd women. Pulsonic Shaving Technology At The Finest - Let me introduyce
the very best priced innovation of Braun Electric shaver perfect for shaving professionals,
no less than the Pulsonic shaving system. Given below are three suggestions to consider acquire the best for any men's electric shaver:Your hair and skin type - We have a tendency to each of us possess a distinct hair on your face and skin type, consequently
we should instead firstly identify that and decide on our requirements.
چهارشنبه 28 شهریور 1397 12:25 ق.ظ
Reliability - I have studied customer reviews of hoovers
and the biggest problem with them all is apparently
reliability. Replacing bags is just not always convenient as
there are lots of makes and models instead of all stores carry every type,
specifically if you own an adult model. Ease of removing and replacing
the dirt canister - Rather than collecting
dirt and debris in a very bag that can be removed
and tossed in the garbage, bagless vaacuums collect
dirt and debris in the cup or canister that you'll want to empty regularly.
سه شنبه 27 شهریور 1397 08:51 ب.ظ
If an overall improvement in health insurance and conditioning can be your aim,
then go for it get yourself a treadmill to the home.
Unfortunately, the Sole Treadmill F63 is just not precisely the quietest weight reduction machine around.
Even iff your house is small, you'll be able to still comfortably hold the fold up treadmill setup
as it helps you save space.
سه شنبه 27 شهریور 1397 03:19 ب.ظ
If an overall improvement in health insurance conditioning can be your aim, then be
my guest get a treadmill for your home. Excellent cushioning will ensure
that your particular joints and ligaments feel safe from wearing and breakage.

A very basic motorized you'll amount to anything from $500
to $1500 while a superior quality treadmill loaded with features
will set you back anything from $3000 and upwards.
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:26 ب.ظ
you are in point of fact a good webmaster.
The website loading speed is incredible. It seems that you're doing any distinctive trick.
In addition, The contents are masterpiece. you've performed a wonderful activity in this matter!
سه شنبه 27 شهریور 1397 09:45 ق.ظ
Hi, every time i used to check web site posts here early in the daylight, for the
reason that i love to learn more and more.
یکشنبه 25 شهریور 1397 04:52 ب.ظ
Unlike powered treadmills, in the event the user stops moving,
does the belt. Trying to acquire the best exercise possible could lead some individuals to going on the gym all the
time, nevertheless for others it might result in them getting equipment for his or
her home. Introduction:There are plenty of factors to consider hen shopping for a
treadmill.
یکشنبه 25 شهریور 1397 01:16 ب.ظ
But occasionally, it can be mundane, stressful
or boring.
یکشنبه 25 شهریور 1397 11:37 ق.ظ
She fought to compete in females's expert tennis and won.
یکشنبه 25 شهریور 1397 10:02 ق.ظ
Ӏ thіnk this internet site holds some ᴠery good infоrmation for everyone :
D. "Laughter is the sun that drives winter from the human face." by Victr Hugߋ.
یکشنبه 25 شهریور 1397 08:06 ق.ظ
Appreciating the dedication you put into your blog and in depth information you provide.
It's great to come across a blog every once in a while that isn't the same outdated rehashed information. Wonderful read!
I've bookmarked your site and I'm including your RSS feeds to
my Google account.
یکشنبه 25 شهریور 1397 02:17 ق.ظ
Thanks, І have rеcently been looking for infoгmation about this subject for a long time and yours is the best I have found
out tіll now. But, what about the conclᥙsion? Arе you certain about the supply?
جمعه 21 اردیبهشت 1397 08:25 ب.ظ
круглосуточный займ без отказа
кредит без отказа киев
взять кредит онлайн на карту в украине
срочно
kf/ua
кредит онлайн 24/7 украина
деньги онлайн на карту круглосуточно украина
кредит на карту без отказов
سه شنبه 14 فروردین 1397 10:38 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
یکشنبه 12 فروردین 1397 05:09 ق.ظ
Asperger's has transformed into the ADHD for arrogant people; something everyone can claim to excuse flaws and market
sympathy in addition.
یکشنبه 12 فروردین 1397 05:08 ق.ظ
Have been taking little over a month.
یکشنبه 12 فروردین 1397 04:39 ق.ظ
Have been taking little over a month.
شنبه 11 فروردین 1397 09:50 ب.ظ
Have been taking little over a month.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic